wersja polska | deutsche version

Szlak rowerowy po gminie Ustronie Morskie

Oznakowany kolorem zielonym o długości 23 km. Ustronie Morskie - Kukinka - Rusowo - Gwizd - Wieniotowo - Ustronie Morskie. Szlak prowadzi po miejscowościach gminy, w których zachowały się typowo regionalne obiekty szachulcowe. W barze rybnym w Kukinii można spróbować aż 120 wyrobów firmy „Superfish" oraz kupić świeżą rybę.
Kościół w Rusowie
Wnętrze
W Rusowie znajduje się kościółek p.w. M. B. Różańcowej, jest to jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu. Dziś liczy ponad 600 lat. Możemy obejrzeć tam renesansowy dzwon odlany w 1592r. oraz drewniany, wiszący świecznik wykonany w formie okręgu, na którym znajduje się dwanaście profitek na świece.
Niedaleko kościoła, w parku podworskim, można odnaleźć przepiękne pomniki przyrody: lipy,jesiony, dęby i platan klonolistny należący do najstarszych i najokazalszych drzew tego gatunku w Polsce. W parku znajduje się także częściowa budowla przypominająca wieżę zamku krzyżackiego wraz z opasającą ją fosą oraz pozostałości architektury pałacowej.
Platan klonolistny w Rusowie
Pozostałości architektury pałacowej w Rusowie
Dalej szlak przemierza polną drogą przez zaczarowane pejzaże pól i łąk, mijając samotne gospodarstwa wiejskie.
Dofinansowano ze środków pomocowych Unii Europejskiej w ramach projektu pt. "Transgraniczna Sieć Atrakcji Turystycznych". Wyrażone poglądy są poglądami gminy Ustronie Morskie i w żadnym przypadku nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej.