wersja polska | deutsche version

Międzynarodowy szlak pieszy E9

Oznakowany kolorem czerwonym. Fragment europejskiego szlaku znad Atlantyku (z Brest we Francji do Braniewa w Polsce). Piesi turyści z Ustronia Morskiego wędrują w dwóch kierunkach:
  • na trasie Ustronie Morskie - Gąski - 8 km oraz
  • na trasie Ustronie Morskie - Kołobrzeg - 11 km.
Warto damienić, że szlak przebiega pasem nadmorskim leżącym w Strefie Chronionego Krajobrazu. Można podziwiać tu kalejdoskop epoki lodowcowej z największymi wzniesieniami na terenie gminy: Lisią Górą (21m n.p.m.) i Krzywą Górą (35 m n.p.m.) oraz wybrzeże klifowe stromo opadające ku plaży.

Celem pieszej wędrówki jest latarnia morska w Gąskach z 1878 r., udostępniona turystom do zwiedzania. Na trasie w okolicy Wieniotowa można podziwiać także "pamiątki po Armii radzieckiej" - żelbetonowe działobitnie z głęboko wkopanymi w ziemię bunkrami.
Latarnia morska w Gąskach
Wielką atrakcją dla turystów - wędkarzy jest rzeka Czerwona, wpływająca malowniczo do morza, w której łowić można ryby łososiowate.

Druga trasa prowadzi promenadą nadmorską i plażą do Kołobrzegu. Na trasie obok przystani rybackiej w Ustroniu Morskim, na wysokiej wydmie rośnie rzadko spotykane w Polsce skupisko kilkudzesięciu buków zwyczajnych. Te drzewiaste pomniki przyrody mieszczą się w pierwszej dziesiątce w rankingu dendrologicznym kraju.
Skupisko buków przy przystani rybackiej
Szlak przebiega również przez teren lotniska w Bagiczu, na którym odbywają się loty turystyczno - widokowe samolotem, motolotnią oraz skoki spadochronowe. Lotnisko w Bagiczu jest także miejscem widowiskowych i emocjonujacych imprez sportowo - rekreacyjnych. Odbywają się tu m.in. Motolotniowe Mistrzostwa Polski o Puchar Bałtyku oraz wiele imprez rozrywkowych z udziałem największych gwiazd muzyki polskiej.
Molo w Sianożętach
Lotnisko w Bagiczu
Dofinansowano ze środków pomocowych Unii Europejskiej w ramach projektu pt. "Transgraniczna Sieć Atrakcji Turystycznych". Wyrażone poglądy są poglądami gminy Ustronie Morskie i w żadnym przypadku nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej.